Blockchain Nedir?

Blockchain Nedir?

Blockchain Türkçeye çevrilmesi ile birlikte blok zinciri veya blok zincirleri isimlerini almıştır. Blockchain yüzeysel bakıldığında kriptolanmış şekilde veri alışverişi sağlayan dağınık halde bulunan veritabanı sistemidir.

Blockchain teknolojisine günümüzde çok yabancı değiliz. Birçok kullanıcı Blockchain sistemine giriş yapabilir ve bilgilere erişim sağlayabilir, değiştirebilir ve bilgi girişi yapabilir. Yani Blockchain’de yazılanlar tek bir kişinin ürünü değildir.

Blockchain, daha önce kullanılmış ve kullanışlılığı ispatlanmış birçok sistemin derlenip bir araya getirilerek ortaya çıkmış halidir diyebiliriz. Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto’nun bu fikrinin aktif ve kullanışlı olmasını sağlayan 3 teknoloji;

  • İnternet

  • Özel Anahtarlı Kriptografi

  • Teşvikleri Yöneten Protokol

Bu özelliklerin birleşmesi ile ortaya çıkan sonuçların en başında ise, güvenilir bir başka kişi veya kişilere ihtiyaç olmadan yapılabilen dijital para işlemleridir. Dijital işlemleri güvence altına alan, Blockchain’in basit ama güvenli ağ sistemine sahip olmasıdır.

Blockchain’e Güvenmek

Dijital ortamda birine veya birilerine güvenmek büyük riskler almak demektir. Bunun yanı sıra dijital ortamda birilerine güvenmek onun rütbesi ve/veya kimlik bilgilerini öğrenmekle sınırlıdır.

Kimlik bilgilerini öğrendiğimiz kişi aslında gerçekten o mu? Yoksa farklı biri mi?

Soruları sürekli zihnimizi yormaktadır.

Blockchain teknolojisinde ise özel anahtarlı kriptografi ile size tam yetki sunuyor. Böylece diğer kimlik doğrulama gibi işlemleri halletmiş oluyorsunuz. Yani karşınızda ki kişilere vermeniz gereken bilgiden fazlasını vermiyorsunuz. Bu korumalı sistemle kötüye kullanım ve hacker saldırılarından korunmuş oluyorsunuz.

Blockchain sisteminde yetki almak için kimlik doğrulamak yeterli değildir. Yeterli para olması ve doğru para birimleri işlem yaparken dağıtılmış ağlara da ihtiyaç duyar. Dağıtılmış ağın kullanılma sebebi olarakta meydana gelebilecek hataları önlemek diyebiliriz.

Blockchain sistemi, dijital internet ortamında çoğu zaman parasal işlemlerin belkemiği unvanını elinde bulundurur.

Karşılıklı güven sorunlarını ortadan kaldıran ve piyasalarda rahatlıkla işlem yapılmasını sağlayan blockchain, Dünya genelinde hayal edilmemiş yeni ve güçlü dijital ortam ilişkileri kurmayı mümkün kılmıştır.  Dünya’nın dört bir yanını saran işletmeler bu gelişimden olumlu etkilenmiş ve sisteme kısa sürede adapte olmuşlardır.