Ethereum

Ethereum Nedir?

Ethereum kurulduğunda, bir sürüm olarak başladı. 2016 Mayıs ayında DAO, Ethereum üzerine inşa edildi. DAO, akıllı sözleşmelerle projelere yatırım yapmak amacıyla 168 milyon dolarlık bir VC fonudur. Haziran ayında, 3,6 milyon Ethereum çeşitli hesaplardan DAO çekilmiştir. DAO'ların bu istismarından ne yapılacağı sorusu ortaya çıkıyor, 3,6 milyon Ethereum gitti ve çalındı, bu da Ethereum'da bir dönüm noktasıydı.

Daha sonra Haziran 2016'da bir oylama yapıldı.Fonları hak sahiplerine geri yüklemek için sert bir seçimle sonuçlandı. Bununla birlikte, Ethereum topluluğunun bazı üyeleri bu sert seçimi reddetmiş ve bunun sonucunda Ethereum bölünmüştür. Şimdi eski blok zincirine dayanan Ethereum ve çatalın ardından oluşan ETH var.

Ekim 2016'da Ethereum Classic, EVM'de çeşitli op kodlarını çalıştırmak için iç fiyatlandırmayı ayarlamak istedi. Ve daha sonra 2017'de Ethereum'da gerçekleşmesi gereken ek “bomba” bombalarını ertelediler. Proje şu anda Ethereum Vakfı tarafından resmi olarak desteklenmemektedir.

Ethereum Özellikleri Nelerdir?

ETC blockchain'de geçerli işlemler asla silinemez veya unutulmaz. Bu, Ethereum klasik blockchain'de ki kişilerin yönetişim koduna sahip olduğu anlamına gelir.Kod yasadır dedikleri gibi. Bu, kullanıcıya sözleşmelerin kod tarafından yönetildiği yeni bir yargı alanına girme yeteneği sağlar. Kodla hareket etmek gönüllü olduğu için, kod nötrdür ve bir kullanıcı bu akıllı sözleşmeyi aktifleştirdiği sürece ayarlanan her şeyi yürütür.

Merkezi yönetişim ile merkezi yönetim, toplam yönetişimi kontrol eder. Bu yolsuzluğa, güç anlaşmazlıklarına ve çok daha fazlasına yol açabilir. Şimdi bu bölüm ETH ile birlikte düşer, ancak ETC blok zincirinin ana noktalarından biridir. Dünya çapında sürekli olarak devam eden düğümleri merkezden uzaklaştırılırsa ve kod yürütme yaparsalar, sistemi merkezden uzaklaştırabilirler.

Öte yandan, büyük bir çekişme noktası normalde ETH vs. ETC'dir. Ethereum Classic, Ethereum'un geriye dönük uyumluluğuna sahip değildir. Bu, Ethereum ekosistemine eklenen tüm yeni güncellemelerin ve özelliklerin ETC'ye uygulanmadığı anlamına gelir. Böylece ilerleme ve ilerlemede bir anlaşmazlığa yol açabilir. ETH'ye eklenenyeniKanıtsistemi, ETC'ye uygulanmayacaktır. Sonuç olarak, Ethereum Classic ve DAO saldırısından önce üretilen Ethereuma benziyor.