Haber

Blockchain teknolojisinin özelliklerinden faydalanarak yatırımcılara ve tüccarlara kripto para piyasasında daha iyi kararlar verebilmeleri için yardım etmeyi amaçlayan Taklimakan Network geçtiğimiz ay bünyesine yeni bir isim katmıştı. Dubai’de yaşayan iş adamı Rakesh Kirpalani, Taklimakan Network ekibine danışman sıfatıyla katıldı. Kirpalani şirkete katılmasından bir süre sonra bir röportaj verdi ve hem şu ana kadar danışmanlığını yaptığı […]

The post Kripto Para Yatırımcılarına Danışmanlık Veren Taklimakan Projesi İle Röportaj appeared first on Koin Bülteni.

]]>

Blockchain teknolojisinin özelliklerinden faydalanarak yatırımcılara ve tüccarlara kripto para piyasasında daha iyi kararlar verebilmeleri için yardım etmeyi amaçlayan Taklimakan Network geçtiğimiz ay bünyesine yeni bir isim katmıştı. Dubai’de yaşayan iş adamı Rakesh Kirpalani, Taklimakan Network ekibine danışman sıfatıyla katıldı. Kirpalani şirkete katılmasından bir süre sonra bir röportaj verdi ve hem şu ana kadar danışmanlığını yaptığı startuplar hem de genel olarak Blockchain teknolojisi hakkında konuştu. Röportajı aşağıda görebilirsiniz.

(S: Soru, RK: Rakesh Kirpalani)

S: Yakın zamanda Taklimakan Network’ün danışman kuruluna katıldınız. Öncelikle kendi çalışma geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

RK: Adım Rakesh Kirpalani ve 1994 yılında Dubai merkezli bir şirket olan IMTC’de çalışmaya başladığımdan beri profesyonel kariyerime devam ediyorum. Şu an şirkette hala ortak olarak çalışmaya devam ediyorum. Çoğunlukla tüketici elektroniği ile uğraşıyor ve Sony, Yamaha, GE ve Toshiba gibi büyük markaların dağıtımını yapıyoruz. Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Gürcistan’da ofislerimizi bulunuyor. Ayrıca Mobile Outfitters adlı şirketin Hindistan’daki dağıtım haklarına sahibim. Bu şirket ABD merkezli ve çiziklere karşı dayanıklı telefon kılıfları tasarlıyor. Birkaç şirkette yatırımım da var. Rassino Herbs Pharmaceutical Products adlı bir şirkette ve Hint savunma sanayisi için elektronik sistemler tasarlayan Concept Shapers diye bir şirkette hisselerim var.

S: Taklimakan birkaç hafta içerisinde ICO’sunu başlatacak. Sizi ICO ve Blockchain sektörüne çeken şey nedir?

RK: Bitcoin’i ilk kez bundan birkaç yıl önce bir belgesel izlerken duymuştum. Sonra arkadaşlarımla kripto paralar hakkında laflamaya başladım ama çoğu kişinin kripto paradan haberi yoktu. En nihayetinde kripto paralarla ilgilenen ve biraz daha fazla haşır neşir olan kişilerle karşılaştım. Bana baya bir yazı okuttular ve öğrenebildiğim kadarını öğrendim. O zamandan beri bazı ICO’larla beraber çalıştım. Daha sonra ortak bir arkadaşımız sayesinde Taklimakan ekibiyle tanıştım.

S: Taklimakan ekibiyle neden ilgilenmeye başladınız?

RK: Taklimakan projesi benim için kişisel bir önem arz ediyor çünkü kripto paralar hakkında ilk kez araştırma yapmaya başladığım dönemlerde en basit bilgileri bulmak için bile çok uğraştım. Bana konuyu öğretebilecek birilerini bulmam da çok zordu. Dolayısıyla Taklimakan projesini duyar duymaz ilgilenmeye başladım çünkü bu proje kripto para ticareti ve teknolojisi hakkında bir şeyler öğrenmek isteyen insanlara yardımcı oluyor. Taklimakan her sorunun cevabını alabileceğiniz, her şey hakkında tartışma başlatabileceğiniz bir yer ve bu yerdeki insanlar son derece deneyimliler. İhtiyacınız olan her şey tek bir çatı altında toplanmış durumda.

S: Şirkete danışmanlık yapmaya neden başladınız?

RK: Benim de bazı şirketlerde hisselerim olduğu için yatırımcıların pek çok konuda bilgi sahibi olma istekleriyle empati kurabiliyorum. Spekülasyonlara aldanan ve piyasa sürekli olarak bir rehbere ihtiyaç duyan insanları da anlayabiliyorum. Elinizin altında sürekli cevap vermeye hazır bir uzman bulamıyorsunuz. Taklimakan’da ise sorularınızın cevaplarını hemen bulabilirsiniz. Taklimakan bilgiye hemen ulaşmak isteyen yatırımcılar ve tüccarlar için tasarlanmış bir araç. Şirket genel halkın da kripto paralar hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlamak istiyor. Böyle bir araca ihtiyaç duyulduğunu biliyorum ve bu projenin olabildiğince başarılı olması için ben de yardımcı olmak istedim.

S: BAE ve Dubai’de epey tecrübeniz var. Taklimakan’ın bu yerlerde popüler hale geleceğini düşünüyor musunuz?

RK: Platformun burada epey popüler olacağını düşünüyorum. Burada yaşarken edindiğim tecrübelere göre burada kripto paralar hakkında bilgi edinebileceğiniz pek fazla kaynak yok. Kripto para ticareti yapmak ve kripto para sektöründe çalışmak isteyen çok fazla kişi var ancak önlerinde bir kılavuz yok. Taklimakan, kripto para sektöründe ilerlemek isteyen insanlara gerekli araçları sunuyor. Dolayısıyla evet, Taklimakan’ın Dubai’de başarılı olacağını düşünüyorum. Yalnızca Dubai’de değil tüm dünyada. Taklimakan son derece basit ve kullanımı kolay bir araç.

Taklimakan Network’ün ICO’su 9 Nisan 2018’de başlıyor olacak. Ethereum’un ERC20 standartlarına uygun şekilde tasarlanan tokenın fiyatı 0.05 $. Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu adrese göz atabilirsiniz: taklimakan.io

Sorumluluk reddi:
Koin Bülteni, yukarıda bahsi geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir.

 

The post Kripto Para Yatırımcılarına Danışmanlık Veren Taklimakan Projesi İle Röportaj appeared first on Koin Bülteni.

]]>https://koinbulteni.com/kripto-para-yatirimcilarina-danismanlik-veren-taklimakan-projesi-ile-roportaj-11139.html/feed0<title>Santander: Bu Sonbahar Ripple İle Birlikte Uluslararası Ödeme Uygulaması Çıkaracağız</title><link>https://koinbulteni.com/santander-bu-sonbahar-ripple-ile-birlikte-uluslararasi-odeme-uygulamasi-cikaracagiz-11196.htmlhttps://koinbulteni.com/santander-bu-sonbahar-ripple-ile-birlikte-uluslararasi-odeme-uygulamasi-cikaracagiz-11196.html#respondSat, 24 Mar 2018 19:45:06 +0000https://koinbulteni.com/?p=11196

Business Insider‘ın 24 Mart’ta bildirdiği üzere, Santander bankacılık grubu Ripple partnerliğinde, Ripple’ın Blockchain xCurrent ve RippleNet platformlarını kullanan bir para transfer uygulaması çıkaracak. 23 Mart’ta Londra’da gerçekleşen International Fintech konferansında, şirketin İngiltere CEO’su Nathan Bostock çıkarılacak uygulama hakkında şunları söyledi: “Bu ilkbaharda, eğer kimse bizden önce davranmazsa, blockchain teknolojisiyle sınır ötesi ödemeleri gerçekleştiren ilk büyük […]

The post Santander: Bu Sonbahar Ripple İle Birlikte Uluslararası Ödeme Uygulaması Çıkaracağız appeared first on Koin Bülteni.

]]>

Business Insider‘ın 24 Mart’ta bildirdiği üzere, Santander bankacılık grubu Ripple partnerliğinde, Ripple’ın BlockchainxCurrent ve RippleNet platformlarını kullanan bir para transfer uygulaması çıkaracak.

23 Mart’ta Londra’da gerçekleşen International Fintech konferansında, şirketin İngiltere CEO’su Nathan Bostock çıkarılacak uygulama hakkında şunları söyledi:

“Bu ilkbaharda, eğer kimse bizden önce davranmazsa, blockchain teknolojisiyle sınır ötesi ödemeleri gerçekleştiren ilk büyük perakende bankası olacağız.

Bu yılın Ocak ayı sonunda, Santander CEO’su Ana Botin, şirketin 2017 kazanç sunumunda uygulama lansmanından bahsetti ve uygulamanın İspanya, Brezilya, İngiltere ve Poloya’ya açık olacağını belirtti.


Business Insider’a göre, Santander, 2015 ve 2016 yıllarında Ripple’a yatırım yaptı. 2016 yılında yapılan denemelerle uluslararası bir ödeme uygulamasını test etti. Bu da, Ripple’ın teknolojisinin transferleri bir günden daha kısa sürede tamamladığını gösterdi. Ödeme uygulaması aynı zamanda bir para transferinin tahmini maliyetini de gösterebiliyor.

Bu seneye kadar Ripple, hızlı ödemeler yapmak için MoneyGram ile işbirliği yaptı. MoneyGram, anında yurtiçi ödeme uygulaması yapmak için 61 Japon bankasından oluşan bir birlik ve bu bankaların yanı sıra uluslararası ticari havaleler için bir de Güney Kore bankası bulunuyor.

Kaynak: Coin Telegraph

The post Santander: Bu Sonbahar Ripple İle Birlikte Uluslararası Ödeme Uygulaması Çıkaracağız appeared first on Koin Bülteni.

]]>https://koinbulteni.com/santander-bu-sonbahar-ripple-ile-birlikte-uluslararasi-odeme-uygulamasi-cikaracagiz-11196.html/feed0<title>JPMorgan Quorum’u Blockchain Platformu Yapmayı Düşünüyor</title><link>https://koinbulteni.com/jpmorgan-quorumu-blockchain-platformu-yapmayi-dusunuyor-11179.htmlhttps://koinbulteni.com/jpmorgan-quorumu-blockchain-platformu-yapmayi-dusunuyor-11179.html#respondSat, 24 Mar 2018 19:00:14 +0000https://koinbulteni.com/?p=11179

Bloomberg’in 23 Mart’ta bildirdiği üzere, JPMorgan Chase, Quorum‘u kendi blockchain ve akıllı sözleşme platformu yapmayı düşünüyor. Adı açıklanmayan bir kaynak Bloomberg’e Quorum’un daha fazla iş ortağı çekebilecek bağımsız bir varlık olarak daha iyi işleyip işlemeyeceği konusunda henüz bir sonuca ulaşılmadığını söyledi. Financial Times, diğer adsız kaynakların, Quorum’a bağlı JPMorgan etiketinin, JPMorgan’ın rakipleri olan potansiyel ortakları […]

The post JPMorgan Quorum’u Blockchain Platformu Yapmayı Düşünüyor appeared first on Koin Bülteni.

]]>

Bloomberg’in 23 Mart’ta bildirdiği üzere, JPMorgan Chase, Quorum‘u kendi blockchain ve akıllı sözleşme platformu yapmayı düşünüyor.

Adı açıklanmayan bir kaynak Bloomberg’e Quorum’un daha fazla iş ortağı çekebilecek bağımsız bir varlık olarak daha iyi işleyip işlemeyeceği konusunda henüz bir sonuca ulaşılmadığını söyledi. Financial Times, diğer adsız kaynakların, Quorum’a bağlı JPMorgan etiketinin, JPMorgan’ın rakipleri olan potansiyel ortakları yönlendirebileceğini söylediğini de ekliyor.

JPMorgan adına konuşan Brian Marchiony, bir e-postada şirketin dağıtılmış defter teknolojisine inanmayı sürdüreceğini ve iş alanında dönüştürücü bir rol oynayacağını, bu sebeple aktif olarak birçok blockchain çözümleri geliştirdiklerini söyledi. Marchiony spekülasyonlara yorum yapmayacağını ekledi, fakat:

“Quorum, finansal hizmetlerin ötesinde son derece başarılı bir girişim platformu haline geldi ve onun potansiyelinden dolayı heyecan duyuyoruz.”

JPMorgan Quorum’u, kurucu ortaklarından biri olduğu Ethereum Enterprice Alliance (EEA) kapsamında 2016 yılında oluşturdu. 2017 yılının Şubat ayında, Ethereum Blockchaini’ne gizlilik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik sağlamanın bir yolu olarak başlatılan EEA, şu anda JPMorgan ve Santander gibi 200’den fazla üyeye ve MasterCard, Intel ve Microsoft gibi yeni üyelere sahip.

Ethereum (ETH) Blockchain üzerinde çalışan ve Ethereum Go istemcisinden sonra modellenen Quorum platformu, Pfizer ve Genentech’in yanı sıra Microsoft Azure ve diğerleri tarafından da kullanılıyor.

JPMorgan, blockchain teknolojilerini kripto para birimlerinin arkasına koymuş olmasına rağmen, CEO Jamie Dimon, bir noktada Bitcoin‘i (BTC) sahtekarlık olarak nitelendirirken, sonrasında Cointelegraph’a yaptığı bir açıklamada şüpheci olmadığını söyleyerek çelişkili ifadelerde bulundu.

JPMorgan, Şubat ayının başlarında, kripto para birimlerinden, kaybolması mümkün gözükmeyen blockhain platformlarının arkasında yenilikçi bir girdap olarak bahsetmişti. JPMorgan, daha sonra Şubat’ın sonlarındaki yıllık raporlarında kripto para birimlerinin finansal kurumları aksatabilecek bir risk olduğunu yazmıştı.

Kaynak: Coin Telegraph

The post JPMorgan Quorum’u Blockchain Platformu Yapmayı Düşünüyor appeared first on Koin Bülteni.

]]>https://koinbulteni.com/jpmorgan-quorumu-blockchain-platformu-yapmayi-dusunuyor-11179.html/feed0<title>IBM Yeni Dijital Para Çıkarıyor</title><link>https://koinbulteni.com/ibm-blockchain-yeni-dijital-para-cikariyor-11135.htmlhttps://koinbulteni.com/ibm-blockchain-yeni-dijital-para-cikariyor-11135.html#respondSat, 24 Mar 2018 18:15:21 +0000https://koinbulteni.com/?p=11135

New York merkezli, dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden International Business Machines (IBM)’te Finansal Hizmetler İçin Blockchain Çözümleri Yöneticisi olan Jess Lund, geçtiğimiz günlerde firmanın dijital para projelerinde birçok merkez bankasıyla çalıştığını ve yakında bir merkez bankası dijital para biriminin çıkarılacağını açıkladı. 22 Mart’ta başlayan ve devam etmekte olduğu anlaşılan, Reddit adlı sitede yayınlanan, resmi olmayan, ‘bana istediğini […]

The post IBM Yeni Dijital Para Çıkarıyor appeared first on Koin Bülteni.

]]>

New York merkezli, dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden International Business Machines (IBM)’te Finansal Hizmetler İçin Blockchain Çözümleri Yöneticisi olan Jess Lund, geçtiğimiz günlerde firmanın dijital para projelerinde birçok merkez bankasıyla çalıştığını ve yakında bir merkez bankası dijital para biriminin çıkarılacağını açıkladı.

22 Mart’ta başlayan ve devam etmekte olduğu anlaşılan, Reddit adlı sitede yayınlanan, resmi olmayan, ‘bana istediğini sor’ oturumunda Jess Lund, halkın “kesinlikle” Stellarağından gelecek para birimini beklemesini, adının Central Bank Digital Currency (CBDC) olduğunu ve “yakında” geleceğini belirtti.

Lund, Stellar ya da başka bir blockhain üzerinde böyle bir gelişimin ne kadar uzakta olduğu sorusuna, büyük harflerle “ÇOK ÇOK YAKIN” şeklinde cevap verdi. Lund ayrıca, teknoloji devi IBM’nin dijital varlıkları yayınlamak için merkez bankalarının yanı sıra diğer finansal kurumlarla “çok fazla” çalıştığını belirtti. Ancak, hangi ülke veya ülkelerin merkez bankalarının CBDC’leri ihraç edebileceğini söylemeyerek “henüz müşteriler hakkında konuşacak bir konumda olmadığını” açıkladı.

IBM, Stellar Blockchaini’nin token’ı olan Lumens’i “gerçek zamanlı [döviz] ve uzlaşmayı desteklemek için bir köprü varlığı” olarak Lund’ın ticari bankalara yönelik olan “sınır ötesi ödeme çözümü” şeklinde kullanıyor. Firma aynı zamanda, Stellar blockchain işlemlerde kullanılmak üzere “Lumensler için alternatif ve tamamlayıcı” olan dijital para birimleri de dahil olmak üzere “diğer dijital varlıklara” izin verecek teknolojiyi takip ediyor.

IBM’in tasarladığı ödeme çözümlerinden bir tanesi de tarafların “işlemeden önce herhangi bir anlaşma yapılmasına” gerek kalmaksızın işlem yapabilmelerini sağlaması. Çünkü bu yapılandırmada yapılan her işlem “gerçek zamanlı olarak yerleşen veya gerçek zamanlı olmayan bir dizi işlem” olarak değerlendiriliyor. Lund ayrıca Stellar ağı ile “birlikte çalışılabilir blockchainler” durumunun olasılığına da işaret etti.

IBM, müşterilere Stellar Blockchain’in halka açık olmasına rağmen “yetkilendirilmiş” bir yapı oluşturduğunu ifade ediyor. Firma, IBM’in işlemlerini onaylama yetkisine sahip olduğu özel bir platform oluşturmak için bir yol geliştirdi.

Lund’a göre, IBM, bu çözümün, merkezi bankalar da dahil olmak üzere, kendi dijital varlıklarını oluşturmalarına ve “IBM’in token mühendisliği ve yaşam döngüsü yönetimi için” kullanımına izin verecek isteğe bağlı bir “token yaşam döngüsü yönetim ürünü” eklenmesi üzerinde çalışıyor. Bu döngü yönetimi, muhtemelen, varlıkların yakılmasına olanak verecek isteğe bağlı bir mekanizmayı veya fiat para birimi cinsinden dolaşımı sağlayacak.

Birçok ülke, devlet tarafından verilen kripto paraların olasılıklarını kamuoyu ile tartıştı, ancak bu ülkelerin hiçbirinin bu tür projeler üzerinde IBM ile işbirliği yapmadığı biliniyor.

Bu ülkelerden biri, şu anda bir ICO ile ortada olan ve bir başka devlet tarafından ihraç edilen dijital varlık için belirsiz planları açıklayan Venezuela var. Bu planların her ikisinin de varlık destekli olması bekleniyor.

Rusya, sadece iç kullanım amaçlı bir CBDC fikrini ve Avrasya Ekonomik Birliği üyesi ülkeler için, yani kendisi, Ermenistan, Belarus, Kazakistan ve Kırgızistan’ı ve BRICS‘in kısaltmasıyla tanınan uluslar grubu fikrini ortaya koydu: Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika.

Ocak ayında, Endonezya Merkez Bankası bu yıl CBDC’yi denemeyi planladığını açıkladı.

İsrail, devlet destekli bir kripto para birimini ihraç etme konusundaki ilgisini de dile getirip desteklediğini belirtirken, Çin de şu anda kendi “Dijital Para Birimi” için “Elektronik Ödeme” üzerinde çalışıyor.

Montserrat’ın başbakanı kısa süre önce olası bir CBDC’ye bir çalışma çağrısında bulunan bildiri imzaladı. Ayrı bir gelişmede, Montserrat’a hizmet veren Doğu Karayip Merkez Bankası da kendi CBDC denemesini planlıyor.

12 Mart’ta yayınlanan bir makalede, Uluslararası Yerleşim Bankası (the Bank for International Settlements), CBDC’lerin olası bazı etkilerini inceledi.

Kaynak: ETHNews

The post IBM Yeni Dijital Para Çıkarıyor appeared first on Koin Bülteni.

]]>https://koinbulteni.com/ibm-blockchain-yeni-dijital-para-cikariyor-11135.html/feed0<title>Çin Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Blockchain Standartları İçin Komite Oluşturacak</title><link>https://koinbulteni.com/cin-bilgi-teknolojileri-bakanligi-blockchain-standartlari-icin-komite-olusturacak-11166.htmlhttps://koinbulteni.com/cin-bilgi-teknolojileri-bakanligi-blockchain-standartlari-icin-komite-olusturacak-11166.html#respondSat, 24 Mar 2018 17:30:07 +0000https://koinbulteni.com/?p=11166

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (CMIIT), teknoloji sektörünün geliştirilmesi ve standartlaşmasını teşvik etmek için, blockchaini de içeren bir hedef listesi yayınladı. Belge, Ulusal Blockchain Dağıtılmış Muhasebe Teknoloji Standardizasyonu Komitesi kuruluşunu teşvik etme hedefiyle başlıyor ve komitenin, blockchain referans mimarileri, veri format belirlemeleri, birlikte çalışabilirlik ve akıllı sözleşmeler (smart contracts) hakkında standartlar önereceği konusuyla devam […]

The post Çin Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Blockchain Standartları İçin Komite Oluşturacak appeared first on Koin Bülteni.

]]>

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (CMIIT), teknoloji sektörünün geliştirilmesi ve standartlaşmasını teşvik etmek için, blockchaini de içeren bir hedef listesi yayınladı.

Belge, Ulusal Blockchain Dağıtılmış Muhasebe Teknoloji Standardizasyonu Komitesi kuruluşunu teşvik etme hedefiyle başlıyor ve komitenin, blockchain referans mimarileri, veri format belirlemeleri, birlikte çalışabilirlik ve akıllı sözleşmeler (smart contracts) hakkında standartlar önereceği konusuyla devam ediyor.

Belge aynı zamanda, yeni komitenin, dışa açılmak için uluslararası blockchain teknoloji standartları kuruluşuna katılınması gibi örneklerde standartlar yaratılması ve arza sunulması konusunda destek vereceğini belirtiyor.

CMIIT 23 Mart tarihinde başka bir açıklama daha yapmıştı. Açıklama Çin’in sanayi sektöründe blockchain teknolojisinin kullanılmasını araştıran forumu özetliyor. Basın bülteni CMIIT’nin bu konuyu araştırmaya devam edeceğini söylüyor.

Mart’ın başlarında Koin Bülteni’nin bildirdiği üzere, devlet destekli Çin Yatırım Birliği (IAC), Blockchain Yatırım Geliştirme Merkezi kurmayı planlıyor. Sızdırılan belgeye göre, blockchain inovasyon planı, genel olarak ulusal ve uluslararası kaynakları birbirine bağlamayı, Çin blockchain projelerine yatırım yapmayı, blockchain konusunda yabancı yatırımlara danışmanlık yapmayı, uluslararası blockchain forumlarına liderlik etmeyi ve yatırım geliştirme merkezinin kurulmasını içeriyor. Resmi bir Çin kaynağına göre, uluslararası blockchain merkezi, Mayıs 2018’de blockchainin uluslararası zirvesinde gerçekleşebilir.

Çin hükümeti kripto para birimi ticareti ve ülkede kullanımı üzerine çeşitli yasaklar uygularken, Blockchain teknolojisi bir bütün olarak geliştirilmeye daha açık görünüyor. Çin Merkez Bankası, Şubat 2018’de blockchain teknoloji sistemlerini ölçeklendirmek amacıyla bir patent başvurusu yaptı ve Çin’in en büyük perakendecisi JD.com Şubat ayının sonlarında yabancı blockchain projelerini çekmek amaçlı bir girişimin başlangıcını duyurdu.

Kaynak: Coin Telegraph

The post Çin Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Blockchain Standartları İçin Komite Oluşturacak appeared first on Koin Bülteni.

]]>https://koinbulteni.com/cin-bilgi-teknolojileri-bakanligi-blockchain-standartlari-icin-komite-olusturacak-11166.html/feed0<title>Japon Borsası Bitarg, Yahoo’ya Satıldığına Dair Basın Raporlarını Yalanladı</title><link>https://koinbulteni.com/japon-borsasi-bitarg-yahooya-satildigina-dair-basin-raporlarini-yalanladi-11172.htmlhttps://koinbulteni.com/japon-borsasi-bitarg-yahooya-satildigina-dair-basin-raporlarini-yalanladi-11172.html#respondSat, 24 Mar 2018 16:45:51 +0000https://koinbulteni.com/?p=11172

Medya devleri, dünya kripto para piyasalarını derinden sarsacak bir haberin peşinden koşuyor: Bitarg Borsası, hisselerinin neredeyse yarısını Yahoo’ya satıyor. Raporlar, Yahoo Japan’in (YJFX) önümüzdeki yılın baharında, Bitarg’ın sistemi üzerine inşa edilen bir başka borsayı nasıl başlatacağını bile ayrıntılı olarak açıklıyor. Bitarg ise 23 Mart itibariyle medyadaki haberleri reddediyor ve “çeşitli olasılıklar üzerinde çalıştıklarını” iddia ediyor. […]

The post Japon Borsası Bitarg, Yahoo’ya Satıldığına Dair Basın Raporlarını Yalanladı appeared first on Koin Bülteni.

]]>

Medya devleri, dünya kripto para piyasalarını derinden sarsacak bir haberin peşinden koşuyor: Bitarg Borsası, hisselerinin neredeyse yarısını Yahoo’ya satıyor. Raporlar, Yahoo Japan’in (YJFX) önümüzdeki yılın baharında, Bitarg’ın sistemi üzerine inşa edilen bir başka borsayı nasıl başlatacağını bile ayrıntılı olarak açıklıyor. Bitarg ise 23 Mart itibariyle medyadaki haberleri reddediyor ve “çeşitli olasılıklar üzerinde çalıştıklarını” iddia ediyor.

Bitarg, Yahoo Japan ile İlgili İddiaları Reddetti

Google’ın “Bit-Argo Exchange Limited Şirketi Tokyo Sorumlu Direktörü Yoon Hee Yuan” şeklinde çevirdiği bir selamla başlayan Bitarg duyurusu, Nikkei Asian Review gazetesinde yayınlanan ve borsayla Yahoo arasındaki bir anlaşmadan söz eden imzasız bir makalenin hemen üzerine geldi.


Nikkei’nin manşet ve altyazısında: “Yahoo Japan’in, kripto para birimi borsası açmak için önümüzdeki ay atacağı ilk adım Bitarg Exchange Tokyo’yla bağlantı kurmak.” bilgisi geçiliyor. Online gazete ısrarla ekliyor: “İki şirket, sermaye tahsilat planını FSA’ya (Finansal Hizmetler Dairesi) bildirdi.”

Gazete, gelecek ay Yahoo Japan’in, Bitarg Exchange Tokyo operatörünü[email protected]’ını nasıl alacağını ve ardından 2019 Nisan’ında veya daha sonrasında tam teşekküllü bir borsayı nasıl başlatacağını detaylı olarak anlatıyor. Yahoo Japan borsası yeni inşa edilecek ancak Bitarg’ın sistemine dayanacak deniliyor. Yahoo Japan’in, 2019 yılının başlarında Finansal Hizmetler Dairesi’ne kayıtlı olan Bitarg’a ek yatırımlar yapacağı ve bu tür hamleleri “kripto para borsası aktivitelerinde yeni bir düzenleme” olarak gördükleri iddia ediliyor.

Umut Veren Bir Baş Ağrısı

Bitarg, kendi adına, özellikle Nikkei gazetesine yönelik olarak: “Şirketimizin, Weijay FX’in (Yahoo Japan’in 0 iştiraki) yatırımını kabul ettiği ve bir sermaye ittifakı yapacağı bildirildi, ancak bu durum bizim açıklamalarımızı yansıtmıyor. Kripto para birimi endüstrisini çevreleyen son genel değişikliklere istinaden, sistemi ve yönetimi daha da güçlendirmek için, diğer şirketlerle sermaye ve iş bağlantıları da dahil olmak üzere çeşitli ortaklık seçenekleri üzerinde çalışıyoruz.[…] şeklinde bir açıklama yaptı. Yine Google’ın tercümesine göre Bayan Yuan da: “Şu an için kesin anlamda bitirdiğimiz hiçbir şey yok. Gelecekte açıklanacak kararları anında duyuracağız.” dedi.

Yine de, makale, Bitarg hisselerinin satın alımının “döviz işlem hizmetleri yürüten, tamamen Yahoo’ya ait olan Tokyo YJFX aracılığıyla nasıl gerçekleştirileceği” ve “YJFX’in bu iş için yaklaşık 2 milyar yen (19 milyon dolar) ödeyeceği” de dahil olmak üzere, spesifik ayrıntılarla dolu, çarpıcı bir içerik sunuyor: “Bu miktara mal olacak Bitarg’daki @’lık paya kayda değer senetler ve yeni ihraç edilen hisseler dahil olacak.”

Rapor, ayrıca, gelecek yılın başlarında bir başka YJFX alt kuruluşu vasıtasıyla daha fazla yatırım yapılacağı ve bu yılın Nisan ayı itibariyle Yahoo Japan’den büyük isimlerin, Bitarg’da yeni borsa konfigürasyonu, iç kontroller, müşteri yönetimi ve kurumsal işlemler üzerinde çalışırken bir yılı aşkın zaman harcayacakları da belirtiyor ve okuyucuları başlarını kaşır bir halde bırakıyor…

Kaynak: bitcoin.com

The post Japon Borsası Bitarg, Yahoo’ya Satıldığına Dair Basın Raporlarını Yalanladı appeared first on Koin Bülteni.

]]>https://koinbulteni.com/japon-borsasi-bitarg-yahooya-satildigina-dair-basin-raporlarini-yalanladi-11172.html/feed0<title>Ünlü Web Sitesi Reddit, Bitcoin’i Ödeme Yöntemleri Arasından Çıkardı</title><link>https://koinbulteni.com/unlu-web-sitesi-reddit-bitcoini-odeme-yontemleri-arasindan-cikardi-11159.htmlhttps://koinbulteni.com/unlu-web-sitesi-reddit-bitcoini-odeme-yontemleri-arasindan-cikardi-11159.html#respondSat, 24 Mar 2018 16:00:45 +0000https://koinbulteni.com/?p=11159

Kripto para dünyası başta olmak üzere, birçok farklı konu için internetin belki de en uğrak mecrası olan Reddit’in, Premium üyelik programı ödemelerini almak için bir opsiyon olarak sunduğu Bitcoin’in, artık seçenekler arasında görünmemesi, site kullanıcıları arasında ciddi bir kaos yarattı. Konuyla ilgili bir mesaj paylaşan BitcoinXio adlı kullanıcı, yeni bir premium reddit hesabı için ödeme yapmak isterken karşısına çıkan […]

The post Ünlü Web Sitesi Reddit, Bitcoin’i Ödeme Yöntemleri Arasından Çıkardı appeared first on Koin Bülteni.

]]>

Kripto para dünyası başta olmak üzere, birçok farklı konu için internetin belki de en uğrak mecrası olan Reddit’in, Premium üyelik programı ödemelerini almak için bir opsiyon olarak sunduğu Bitcoin’in, artık seçenekler arasında görünmemesi, site kullanıcıları arasında ciddi bir kaos yarattı.

Konuyla ilgili bir mesaj paylaşan BitcoinXio adlı kullanıcı, yeni bir premium reddit hesabı için ödeme yapmak isterken karşısına çıkan ödeme seçeneklerini paylaştı ve bunlar arasından Bitcoin’in çıkarıldığını ifade etti.

Reddit’te moderatör olarak görev yapan ancak Bitcoin ile alakalı alt grupta herhangi bir moderasyon yetkisi bulunmayan emoney40 adındaki kullanıcı ise, bunun Coinbase’deki son değişikliklere bağlı olduğunu söyledi. Konuyla ilgili konuşan emoney40, şunları söyledi:

”Coinbase’in yakın dönemde ortaya çıkacak yeni değişiklikleri ve Bitcoin ile yapılan ödemelerde son dönemde karşılaşılan çeşitli sorunlar nedeniyle bazı kullanıcılarımızın ödemelerinde aksaklıklar oldu. Bu sebeple şu an için Bitcoin’i ödeme opsiyonu olarak değerlendirmiyoruz.”

Coinbase’in Medium sitesinden yapılan Mart başındaki açıklamada, Coinbase Merchant Tools adı verilen sistemin yerini Coinbase Commerce’e bırakacağı belirtilmiş ve 30 Nisan itibariyle Coinbase Merchant Tools kullanıcılarının, ürüne erişiminin engelleneceği belirtilmişti. Şirket, ayrıca yeni ürün Coinbase Commerce’e geçiş için son tarih olarak ise 31 Mayıs’ı işaret etmişti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklama ile karışıklığa bir nebze olsun son veren emoney40, bununla birlikte Bitcoin’in yeniden bir ödeme yöntemi olarak sitede bulunup bulunmayacağı yönündeki sorulan sorulara ise net bir cevap vermekten kaçındı. Bitcoin’in yeniden bir ödeme yöntemi olup olmayacağının kararını belirleyecek yegane etmenin kendileri olmadığını belirten moderatör, şu ifadeleri kullandı:

”Coinbase Commerce yürürlüğe girince tekrardan durumu gözden geçireceğiz. Aynı zamanda bu durum, elbette kaç üyemizin Bitcoin ile ödeme yapmak istediğine de bağlı. Tüm bunları gördükten sonra, Bitcoin’in ödeme yöntemi olarak sitede kalıp kalmayacağına karar vereceğiz.”

Konuyla alakalı atılan diğer mesajlarda ise bazı Reddit kullanıcıları zaten yüksek komisyon bedelleri ve yavaş transfer süresi sebebiyle Bitcoin’i uzun bir süredir ödeme yöntemi olarak kullanmadıklarını belirtti.

Kaynak: Coin Telegraph

The post Ünlü Web Sitesi Reddit, Bitcoin’i Ödeme Yöntemleri Arasından Çıkardı appeared first on Koin Bülteni.

]]>https://koinbulteni.com/unlu-web-sitesi-reddit-bitcoini-odeme-yontemleri-arasindan-cikardi-11159.html/feed0<title>Quebec Taleplere Yetişemediğinden Bitcoin Madenciliğini Geçici Olarak Durduruyor</title><link>https://koinbulteni.com/quebec-taleplere-yetisemediginden-bitcoin-madenciligini-gecici-olarak-durduruyor-11129.htmlhttps://koinbulteni.com/quebec-taleplere-yetisemediginden-bitcoin-madenciligini-gecici-olarak-durduruyor-11129.html#respondSat, 24 Mar 2018 15:15:20 +0000https://koinbulteni.com/?p=11129

Kanada’nın Quebec eyaleti, yeni kripto para madenciliği operasyonlarının geliştirilmesine geçici olarak ara verdi. Özellikle ucuz hidroelektrik gücü ile tanınan Quebec, işlerini büyütmek isteyen kripto para madencileri için bilinen cazip bir yer. Ancak Cuma günü, Les Affairs isimli Kanada gazetesi, Hydro-Quebec adlı elektrik şirketinin mevcut işletmelerinin, hidroelektrik barajına getirdikleri talepler nedeniyle yeni müşterileri geri çevirdiğini bildirdiler. […]

The post Quebec Taleplere Yetişemediğinden Bitcoin Madenciliğini Geçici Olarak Durduruyor appeared first on Koin Bülteni.

]]>

Kanada’nın Quebec eyaleti, yeni kripto para madenciliği operasyonlarının geliştirilmesine geçici olarak ara verdi.

Özellikle ucuz hidroelektrik gücü ile tanınan Quebec, işlerini büyütmek isteyen kripto para madencileri için bilinen cazip bir yer. Ancak Cuma günü, Les Affairs isimli Kanada gazetesi, Hydro-Quebec adlı elektrik şirketinin mevcut işletmelerinin, hidroelektrik barajına getirdikleri talepler nedeniyle yeni müşterileri geri çevirdiğini bildirdiler.

Quebec’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Pierre Moreau, kripto para için madencilerin çok fazla enerji harcadığını ancak yalnızca alüminyumun rafine edilmesi gibi diğer fabrikalardaki işlerle karşılaştırıldığında az sayıda pozisyon yarattığını söyledi.

Moreau ayrıca, bölgenin kripto madencilerinin yarattığı enerji taleplerini karşılayamayacağı ihtimalini de belirterek şunları söyledi:

“Hükümetin amacı, kış aylarında tüm Quebec yerlilerini garanti altına almak. Çünkü Hydro-Quebec ‘Pekala, affedersiniz, şu anda [enerji] sağlayamıyoruz çünkü kripto para madenciliğinin tam ortasındayız.’ demeyecek.“

Les Affairs gazetesine göre gerçekten de, bir Hydro-Quebec belgesi, tesis kurulumlarına uygulanan her proje için yeterli güç sağlamanın mümkün olmayacağını işaret ediyor gibi görünüyordu.

Haber servisine göre Hydro-Quebec, son birkaç ay içinde “binlerce megavat temsil eden projeler” başvurusu aldı.

Yetkililer şimdi kripto para birimi madencilik tesisleri için yeni kurallar üzerinde çalışıyorlar. Bu yönergeler tamamlandıktan sonra yetkililer başvuruları tekrar değerlendirmeye almaya başlayacaklarını belirttiler.

Kaynak: CoinDesk

The post Quebec Taleplere Yetişemediğinden Bitcoin Madenciliğini Geçici Olarak Durduruyor appeared first on Koin Bülteni.

]]>https://koinbulteni.com/quebec-taleplere-yetisemediginden-bitcoin-madenciligini-gecici-olarak-durduruyor-11129.html/feed0<title>New Jersey’i Takiben, Tennessee de Tüketicileri Steven Seagal Destekli ‘Bitcoiin’ Hakkında Uyarıyor</title><link>https://koinbulteni.com/new-jerseyi-takiben-tennessee-de-tuketicileri-steven-seagal-destekli-bitcoiin-hakkinda-uyariyor-11146.htmlhttps://koinbulteni.com/new-jerseyi-takiben-tennessee-de-tuketicileri-steven-seagal-destekli-bitcoiin-hakkinda-uyariyor-11146.html#respondSat, 24 Mar 2018 14:30:32 +0000https://koinbulteni.com/?p=11146

Tennessee Ticaret ve Sigorta Departmanı (TDCI) Menkul Kıymetler Bölümü, 22 Mart Perşembe günü, Tennessee’deki tüketicilere, ünlü Steven Seagal tarafından tanıtılan ve onaylanan kripto para birimi Bitcoiin veya Bitcoiin2Gen hakkında uyarılarda bulundu. TDCI’nın uyarısı, New Jersey Eyaleti’nin, her iki eyalette de kayıtlı olmayan menkul kıymetleri teşvik ettiği bildirilen kripto para birimlerine karşı eylemlerini ele alıyor. New […]

The post New Jersey’i Takiben, Tennessee de Tüketicileri Steven Seagal Destekli ‘Bitcoiin’ Hakkında Uyarıyor appeared first on Koin Bülteni.

]]>

TennesseeTicaret ve Sigorta Departmanı (TDCI) Menkul Kıymetler Bölümü, 22 Mart Perşembe günü, Tennessee’deki tüketicilere, ünlü Steven Seagal tarafından tanıtılan ve onaylanan kripto para birimi Bitcoiin veya Bitcoiin2Gen hakkında uyarılarda bulundu.

TDCI’nın uyarısı, New Jersey Eyaleti’nin, her iki eyalette de kayıtlı olmayan menkul kıymetleri teşvik ettiği bildirilen kripto para birimlerine karşı eylemlerini ele alıyor. New Jersey’in Menkul Kıymetler Bürosu, 7 Mart 2018 tarihli bir karar ve ihtarname yayınlayarak, menkul kıymet olarak sunulan Bitcoiin’in N.J.S.A 49:3 3-49 (m)’ye göre büroya kayıtlı olmayarak tanımladı.

Uyarıda, TDCI Yardımcı Komisyon Üyesi Frank Borger-Gilligan eyalet düzenleyicisi hakkındaki endişelerini paylaştı:

“Tam olarak anlamadığınız bir yatırıma giriş yapmak, işin sonunda sizin için kötü olabilir. Tennesee sakinlerini, düşündükleri yatırımlarla ilgili riskleri öğrenmek için her zaman kapsamlı araştırmalar yapmaya teşvik ediyoruz.”

Şubat ayında, Bitcoiin, bir basın açıklamasında Hollywood’da Steven Seagal’ın yeni koin için dünya çapında bir temsilci olduğunu ve aktörün Bitcoiin2Gen’e inananlardan olduğunu duyurdu. Daha önce ICO’lara ünlülerin katılımıyla ilgili uyarılar yayınlayan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), “Steven Seagal’in Bitcoiin yatırımlarının federal ve devlet menkul kıymetler yasalarına uygun olması gerektiğini” hükmetti.