Kripto Para

Kripto Paraların Dünya’daki Kullanımı

Kripto paraların değerleri Dünya genelinde ileride sunabileceği değere göre belirleniyor. Coinlere yapılan yatırımlar genel olarak bu coin yükselişte, bu coin gelecek vaadi taşıyor diyerek yatırım yapılmakta. Piyasada bulunan pek çok koin para niteliği taşımadığı gibi alışverişlerde de çoğu coinler geçersiz kabul ediliyor. Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum birçok platformda alışveriş aracı olarak kullanılabilirken, birçok coin ve altcoinlerde coin borsası dışına çıkamamış durumda.

Harcanabilir kripto paraların sayısı her geçen gün artarken paraların alımları spekülasyona göre gerçekleşiyor. Bir yatırımcı coin alıp, yatırımlarını yaparken coin borsasındaki gelişimini ve gelecekte yüksek kazançlar vaadine göre devam ettiriyor. Kripto para piyasalarında iniş çıkışların yaşanması oldukça doğal karşılanmakla birlikte, bu iniş çıkışların farklılık göstermesi kripto para borsasını ilgi odağı haline getiriyor. İlerleyen ve gelişen teknolojide şuanda birikimler yapılan kripto paralar, ilerleyen süreçlerde insanların birbirlerine göndermek istemesi, aktif alışverişlerde kullanmak istemesi üzerine piyasalara gireceği söz konusu durumda.

Kripto paralar üzerinde aktif gönderimlerde kullanılma testleri hızla gelişmekte olup, Iphone, Android ve Masaüstü gönderimleri tek tek test edilmektedir. Eğer bir kripto para üç platforma da aynı anda gönderiliyorsa aktif piyasaya geçiş hakkı kazanıyor, lakin kripto paraların 0’u şuan ki durumda bu testlerden başarısız kabul ediliyor.

Kripto paraların tamamı tabi ki uzun süreler kullanıma kapalı olmayacaklar ama şuan ki durumda oldukça kullanışsız durumda oldukları da aşikâr. Kripto paraların üç ayrı platformda cüzdanları olması kullanışlılığını arttıracağı gibi birçok büyük kripto paranın bile henüz İOS cüzdanları yok.

Gelecekte Kripto Paralar

Kripto paraların harcanabilir duruma getirildikten sonra yıllara göre birçok değişimler yaşanacağı aşikâr durumda. Kripto paralar, yaşanabilecek altcoin ve coinlerin birbiri arasındaki rekabetlerde zirveyi Bitcoin tutacağı düşünülüyor. Yapılan araştırmalarda 2020 yılında olabilecek kripto para değer sırası şu şekilde;

  • Bitcoin(BTC)

  • EOS.io(EOS)

  • Ethereumum(ETH)

  • Litecoin(LTC)

  • WaltonChain(WTC)

  • Stellar Lümen (XLM)

  • Ripple(XRP)

Bitcoin

2020 yılına kadar Dünya’da en büyük piyasaya sahip olacağı düşünülen bitcoin, diğer coinlerin piyasaya çıkması ve gelişmesi üzerine piyasadaki hâkimiyetini kaybedeceği düşünülüyor.

Bitcoinin parasal değerini küresel mali krizler, bitcoin rezervleri, kurumsal para birimlerinin belirlemesi düşünülüyor.

EOS.io (EOS)

EOS, Avrupa’da kurumsal platformlar arasında birinci dereceden tercih sebebi olacak nitelikte. 2018 yılında birçok firmalar alt yapılarını bu sisteme taşıyacağı gibi, Ethereum gibi kripto paraların bu platforma taşınması beklenmekte. EOS, ölçeklendirme sorunlarını çözecek bir blockhain’dir.

İlk  kripto para incelemesinden sonra diğer kripto paralarında piyasa içerisinde sistemli olarak gelişmesi beklenirken, alt yapılarındaki mining işlemlerini desteklemeleri halinde piyasalarda büyük rekabeti tetikleyecekleri düşünülmektedir.

Yapmış olduğumuz bu analizler, yatırım tavsiyeleri niteliği taşımamaktadır.